GAZİANTEB SON ZAMANLARIN EN YÜKSEK AYLIK İHRACATINI YAPTI.* « Şanlıurfa'nın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi

SON DAKİKA

GAZİANTEB SON ZAMANLARIN EN YÜKSEK AYLIK İHRACATINI YAPTI.*

Bu haber 02 Ekim 2020 - 15:17 'de eklendi ve 183 views kez görüntülendi.

Eylül 2020’de Gaziantep’ten toplam 762 milyon 86 bin dolarlık ihracata imza atıldığını ifade eden Başkan Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise toplam 175 ülkeye 898 milyon 817 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, bu rakamlarla Gaziantep’in tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına, Bölgenin ise en yüksek Eylül ayı ihracatına ulaştığını söyledi. Başkan Kileci 2020 yılının 9 aylık döneminde ise Gaziantep’ten 5 milyar 539 milyon 822 bin dolarlık ihracat yapıldığına dikkat çekerek; “Ocak-Eylül 2020,  Gaziantep tarihinin en yüksek ihracatının gerçekleştirildiği dönemdir. Bu kent; ihracatta, sanayide, üretimde ve istihdamda Türkiye’nin parlayan yıldızıdır.” şeklinde konuştu.
Eylül 2020 ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, ihracatta hızlı toparlanmanın devam ettiğini, 2020 yılsonu hedeflerine ulaşmak için bütün sektör ihracatçılarının var güçleriyle çalışmaya devam ettiğini ifade etti. Başkan Kileci yaptığı değerlendirmede, Eylül 2020’de Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre %15,3’lük artışla 762 milyon 86 bin dolarlık ihracata imza atılırken, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden %11,7’lik artışla 898 milyon 817 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Diğer taraftan; 2020’nin ilk 9 aylık döneminde Gaziantep’ten %0,9’luk bir artışla 5 milyar 539 milyon 822 bin dolar, Bölgeden ise %1,5’lik azalışla 6 milyar 438 milyon 604 bin dolarlık ihracat kayda alındığı ifade edildi.
GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci Eylül 2020 ihracat rakamları hakkında yaptığı değerlendirmede; “Eylül 2020 ihracat verileri gösteriyor ki Bölgemiz pandeminin sebep olduğu olumsuz ekonomik atmosferden başarıyla çıkmıştır. Geçtiğimiz aylarda ifade ettiğimiz gibi Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları salgınla verdiğimiz ekonomik mücadelede kritik bir önemdeydi. Ve rakamlar gösteriyor ki Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu zor dönemden güçlenerek çıkmıştır.  Eylül ayında Gaziantep tüm zamanların en yüksek aylık ihracatını, Bölgemiz ise tüm zamanların en yüksek Eylül ayı ihracatını gerçekleştirmiştir. İhracat gerçekleştirilen ülke sayısı bakımından hem Gaziantep hem de GAİB tüm zamanlarda en yüksek ayına ulaşmıştır. Ayrıca Eylül 2020’de Birliklerimizden 98 firma bu zor koşullarda ilk defa ihracat yapmıştır. Geçtiğimiz ay ihracat aktif olarak ihracat gerçekleştiren ihracatçı sayısı bakımından da hem Bölgemiz hem de Gaziantep tüm zamanların en yüksek ayına ulaşmıştır. Bölgemizin en büyük gücü olan ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum.” dedi.

TİM İlk 1000 İhracatçı Prestij Kitabı’nda Gaziantep’ten 70, Kahramanmaraş’tan 9 ve Mardin’den 5 Firma
Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Prestij Kitabı Basın Tanıtım Toplantısı hakkında konuşan Kileci; “Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın teşrifleri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Prestij Kitabı basın lansmanı ve ödül töreni gerçekleştirildi. Gaziantep’ten 70, Kahramanmaraş’tan 9 ve Mardin’den 5 olmak üzere; Bölgemizden listeye toplam 84 firma girmiştir. Ayrıca Gaziantep firma sayısı ile ilk 1.000

Avatar
mustafa urfamustafa@sanliurfamanset.com

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN