ÖNEN’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI “ « Şanlıurfa'nın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi

SON DAKİKA

ÖNEN’DEN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI “

Bu haber 28 Ekim 2020 - 15:16 'de eklendi ve 392 views kez görüntülendi.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Büyükelçi Önen mesajında, iç ve dış düşmanlara rağmen ülkemizi kimsenin parçalamayacağını, dil, din, ırk ayrımı yaparak, 15 Temmuz ve sonrasında ülkemizi parçalamaya yönelik girişimlere rağmen kimsenin birliğimizi bozamayacaklarını, Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde, 7’den 70’e kenetlenen, tek yürek, tek yumruk olan milletimizin, bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmekte olduğunu söyledi.

Bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi başlatacağız

Cumhuriyetin, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim demek olduğunu belirten Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, “Türkiye’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olması, hiç şüphe yoktur ki milletimizin en önemli kazanımlarıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi, Cumhuriyetimizin kurucu iradesi, nasıl bu vatanı yedi düvelin planlarını bozarak işgalden kurtarmışsa, biz de hedeflerimize aynı şekilde ulaşmakta kararlıyız. Bugün, 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız. İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda, bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi de başlatacağız. Küresel sistemin çarpıklıklarına işaret ettiğimiz ‘dünya beşten büyüktür’ çağrımızın yankıları giderek genişlerken, dostlarımızla birlikte hayalini kurduğumuz huzurlu ve müreffeh geleceğe çok daha büyük umutlarla yürüyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyor, bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyoruz” dedi.

Türk’ü, Kürd’ü, Arabıyla omuz omuza savaştık
Halen ülkemizin gelişmesini istemeyen dış devletlerin oyunlarına alet olan bazı gurupların milletimizin huzurunu kaçırmaya çalıştıklarını belirten Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında, “Kurtuluş savaşımızı Türk’ü, Kürd’ü, Arabıyla omuz omuza savaşarak kazandık. Kurtuluş savaşımız, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, tüm imkânsızlıklara rağmen milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazanılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında kenetlenen milletimiz, büyük fedakarlık ve cesaret örneğiyle elde ettiği zaferlerle güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerini atmıştır. İşgal altındaki topraklar düşmandan arındırılmış, birlik ve beraberliğimiz sonucu dünyada emsali görülmemiş bir zaferle sonuçlanmıştır. Tarih sahnesinden silinmek istenen aziz milletimiz 1922’de büyük zafer ile dünyaya gücünü göstermiş, bir karış vatan toprağının verilmeyeceğini kanıtlamıştır. 97 yıl önce 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyet idaresi ilan edilmiştir. Milletimizin ortaya koyduğu bu şuur hiç bir zaman bitmeyecektir. Bugün, bağımsız bir devlet çatısı altında yaşayanlar olarak hepimiz bu zafere ve bu zaferi bize armağan eden atalarımızı rahmetle anıyoruz. Bu zafer, bütün dünyada bir milletin bağımsızlığı ve ülkesinin bütünlüğü için gösterdiği cesaretin, fedakârlığın simgesi olacak nitelikte tarih sahnesinde yerini almıştır ve Türkiye’miz, istikrar içerisinde üretmeye ve büyümeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

 Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Önen, Cumhuriyetin ilanının 97. yıl dönümünün büyük bir sevinç ve gururla kutlandığını, milletçe bu heyecanı paylaştıklarını belirtti.