ŞANLIURFA’YA 1.8 AVRO HİBE “ « Şanlıurfa'nın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi

SON DAKİKA

ŞANLIURFA’YA 1.8 AVRO HİBE “

Bu haber 27 Eylül 2020 - 1:33 'de eklendi ve 148 views kez görüntülendi.

.

ANKARA / Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve Ev sahibi toplumun girişimcilik faaliyetlerinin desteklenmesini amaçlayan “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon için Girişimcilik Kapasitelerinin Geliştirilmesi (ENHANCER)” Projesi hibe programının tüm detayları dijital platformda (Zoom) düzenlenen toplantı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Başvuru rehberi yayınlanan ve Gaziantep ve Şanlıurfa’da pilot uygulama olarak hayata geçecek hibe programı için 6 Kasım 2020 tarihine kadar başvurular kabul edilecek. 

Avrupa Birliği tarafından fonlanan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) arasındaki kurumsal çerçeve işbirliğine dayanarak uygulanan proje kapsamında ‘’Gaziantep ve Şanlıurfa İlleri için Ortak Kullanım Tesisleri Pilot Hibe Programı-Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’’ gerçekleştirildi.

ICMPD Batı Balkanlar ve Türkiye Bölge Koordinatörü Tamer Kılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Koordinasyon Dairesi Başkanı Ahmet Şimşek ve AB Delegasyonu Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) Birimi Başkanı Libor Chlad’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Türkiye’de girişimcilere sunulan devlet imkanlarına ve projenin girişimciliğe yapacağı katkıya vurgu yapıldı.
 
Kalkınma Ajansları Daire Başkanı Ahmet Şimşek, projenin farkının Kalkınma Ajanslarının süreç içerisinde yer alması olduğunun altını çizerken yerelin ihtiyaçlarını yerelde tespit eden bu ajansların geliştirdikleri ve uyguladıkları projeler ile bölgesel kalkınma açısından önemli bir açığı kapattıklarını ifade etti.
 
Sağlanan fonların odaklandığı noktalardan birinin uzun soluklu geçim kaynağı sunmak olduğunu belirten AB Delegasyonu FRIT Birimi Başkanı Libor Chlad da, ENHANCER Projesi’nin bu amacın ürünü olduğuna dikkati çekerek, bu proje ile Suriyeli mültecilere yerel halkla birlikte sürdürülebilir geçim kaynakları sunulmasının amaçlandığını vurguladı.
 
ENHANCER Kıdemli Proje Yöneticisi Pınar Yapanoğlu ise Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde ‘Yerel Ortak Kullanım Tesisleri’ne destek vermeyi amaçlayan hibe programına ilişkin detaylı bilgiler paylaştı. Yapanoğlu, bu tesislerin; geçici koruma altındaki Suriyeliler ile ev sahibi toplumlardan akranların girişimcilik faaliyetlerinde etkileşimde bulunabileceği ve ihtiyaç duydukları birçok hizmete erişebileceği etkileşim alanları olacağını bildirdi. Son olarak Yapanoğlu, yeni ürünler ve pazarların oluşturulmasına uygun bir ortam ve destek sağlayarak Suriyelilerin ev sahibi toplulukla birlikte girişimcilik yeteneklerini ve etkinliklerini artırmanın sağlanacak hibelerin asıl amacı olarak belirlendiğini paylaştı.
 
HİBE PROGRAMI BAŞVURU DETAYLARI
Toplantının son kısmında ENHANCER Projesi Hibe Bileşeni Lideri Mehmet Çağlar Aydın tarafından Gaziantep ve Şanlıurfa için ayrılan 1.8 milyon avroluk hibe

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN