TÜYSÜZ BOMBA GİBİ PATLADI.” « Şanlıurfa'nın Güncel ve Tarafsız Haber Sitesi

SON DAKİKA

TÜYSÜZ BOMBA GİBİ PATLADI.”

DEVA PARTİSİ ŞANLIURFA İL BAŞKANI AVUKAT AHMET TÜYSÜZ GÜNDEME İLİŞKİN,BİR BASİN AÇIKLAMASI YAYINLADI. YAYI

Bu haber 04 Ekim 2020 - 0:00 'de eklendi ve 455 views kez görüntülendi.

türlü cevabını net ve anlaşılır şekilde alamadığı önemli birkaç soruyu kamu vicdanına sığınarak yetkililere ve ilgililere sordu.

ŞANLIURFA’NIN EĞİTİM DURUMU
Bugün basına ve sosyal medyaya da yansıyan Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı Eğitim Denetim raporuna ilişkin açıklanan MEB, 2020 eğitim denetim raporuna göre “Şanlıurfa’da 86 bin 121 öğrenci eğitimi bırakmıştır. Şanlıurfa’da bin 46 öğretmen açığı var. LGS başarısı yüzde 4,5’lere indi. YKS’yi 3 yıl önce 100 öğrenciden 24,6’sı kazanıyordu. YKS’yi kazanan öğrenci oranı 3 yılda yüzde 11’lere düştü. Siverek’te LGS’ye giren öğrencilerin yüzde 97’si sınavı kazanamıyor. Harran’da 100 öğrenciden 58.4’ü liseye gitmedi. LGS 2020’yi 769 öğrenciden, 3’ü kazandı. 2019’daki 17 milyon TL’lik ödenek, 10 milyon TL’ye indi. O da, bitti. Viranşehir’de lisede kayıtlı 100 öğrenciden 34’ü hiç okula gitmedi. 3 yıl içinde 14 bin 412 öğrenci okulu tamamen bıraktı. 2020’de 2 bin 632’si kız 5 bin 979 öğrenci okulu terk etti. 100 öğrenciden 89.6’sı LGS’yi, 88’i YKS’yi kazanamadı. Suriyeli öğrencilerin evlenerek okulu bırakma sorunu var. Şanlıurfa’daki 111 özel öğretim kurumundan 2019’da 19’u batarken, 12’si devredildi ve 3’ü de nakledildi. 2020’de açılan 21 özel okuldan 14’ü kapandı. 17’si satıldı ve 7’si nakledildi yani başka okulla birleştirildi.”

MEB raporuna yansıyan bu rakamlar oldukça çarpıcı ve can acıtıcı. Can acıtıcı çünkü her bir sayı basite indirgenecek bir matematiksel rakamdan ibaret değil. Keşke öyle olsaydı. Ama unutmayalım ki her bir sayı bir insan demek. Her bir sayı bir çocuğun geleceğinin karartılması demek. Her bir sayı bir kız çocuğunun çocuk yaşta evlendirilerek istismara uğratılması, ömrü boyunca şiddet görmesi demek. Her bir sayı milli eğitim dışında bırakılarak, yoksulluğa itilmiş bugünün çocukları, yarının fındık, kaysı, pamuk toplamak için yollara düşen, can vermeye aday! yetişkinleri, tarım işçileri, ucuz emek demek. Kısaca eğitimden zorunlu anayasal hakkını alamayan her bir çocuk, yarının yoksulları, tok karnına çalışmak zorunda kalacak modern köleleri demek. Yani bu durum, yoksulluğun ve geri kalmışlığın Şanlıurfa’da kurumsallaşması demek. Kısaca bu rakamlara konu her bir çocuk hep bir ağızdan bize şunu haykırıyor: “Anne… bak kral çıplak”

Bu veriler aynı zamanda, neden bizde bir Silikon Vadisi, TESLA, Oxford, SpaceX, Twitter, Apple, YouTube, Microsoft, gibi markalar ve kurumlar çıkmıyor sorusunun cevabı da demek.

2002 yılından beri 18 yıldır tek başına iktidarda olan bir partinin Milli Eğitim Politikasını oluşturamamış olmasının en acı sonuçlarıyla baş etmek zorunda bırakılan bir kent Şanlıurfa. Öyle bir kent ki, Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 8. ili olan ve İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra İlk ve Ortaöğretimdeki öğrenci sayısı ile üçüncü sırada yer alan Şanlıurfa 14 milletvekili çıkarmış, Harran da referandumda rekor düzeyde oy vermiş. Ama rakamlardan anlaşılıyor ki kimse bu çocukların geleceğini önemsememiş.

Milli Eğitim Bakanlığına şu çağrıda bulunuyoruz: “2020 Yılı Eğitim Denetim Raporları da dikkate alınarak eğitimde yaşadığımız bu kaosun katlanarak içinden çıkılmaz hal almaması,

Avatar
mustafa urfamustafa@sanliurfamanset.com